W jaki sposób wejść na hiszpański rynek biznesowy?

sklep internetowy

Założenie firmy w Hiszpanii to ogromne wyzwanie, także pod kątem formalności, których trzeba dopilnować na czas. Fachowcy często jednak wypowiadają się na temat sporej zbieżności, jeśli chodzi o wymagania w polskich jak i w hiszpańskich urzędach, co do rejestracji firmy.

Firma w Hiszpanii to możliwość dostępna dla każdego obywatela Unii Europejskiej lub też dla obywateli Szwajcarii. Można więc postawić na samozatrudnienie w tym kraju i można podjąć się pracy jako freelancer. Sam proces rejestracji skupia się na dwóch kluczowych miejscach, a jest to tamtejszy urząd skarbowy oraz urząd ubezpieczeń społecznych. Konieczna jest bowiem rejestracja po to, aby móc w danym kraju odprowadzać podatki. Standardem jest zeznanie kwartalne IVA związane z podatkiem od wartości dodanej VAT, a także zeznanie roczne I.R.P.F. Dodatkowo, osoba, która chce być przedsiębiorcą musi odprowadzać z tego tytułu składki na ubezpieczenie społeczne, a także zdrowotne. Przedsiębiorca będzie też potrzebował numeru identyfikacyjnego obcokrajowca, a wnioski o taki numer składa się na posterunku policji w wydziale dla cudzoziemców. Jego uzyskanie jest obligatoryjne.

Firma w Hiszpanii

 

Co w sytuacji, kiedy mamy jakieś wątpliwości z kwestiami formalnymi?

 

Niektórzy decydują się na samodzielną rejestrację podmiotu bazując na doświadczeniu znanych sobie osób lub na informacjach, jakie można znaleźć w sieci i na stronach hiszpańskich urzędów. Zazwyczaj taka strategia jest wystarczająca przy najprostszej możliwej opcji rejestracji podmiotu- we wszystkich bardziej skomplikowanych przypadkach konieczne może okazać się wsparcie. Można go szukać wśród firm księgowych, które udzielają porad biznesowych i które zaraz po rejestracji firmy mogą też zająć się kwestiami rachunkowymi oraz podatkowymi. Czasem jest to też odpowiednia strategia działania w sytuacji, kiedy nie do końca biegle władamy językiem hiszpańskim, który jest wymagany przy składaniu wniosków i formularzy. Wówczas dobrze jest oprzeć się na wiedzy kogoś doświadczonego.

 

 

 

W jaki sposób wejść na hiszpański rynek biznesowy?
Przewiń do góry