Regulamin- czy to obowiązkowy element strony?

regulamin na stronie internetowej

Zwieńczeniem prac nad firmową stroną internetową jest oczywiście umieszczenie jej w sieci i sprawdzanie, czy użytkownicy chętnie z niej korzystają. Jest jednak jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, jaka wiąże się z jej funkcjonowaniem w sieci, a mowa tutaj o kwestii typowo prawnej- czy taka strona powinna posiadać regulamin na stronie internetowej lub czy musi się na niej znaleźć polityka prywatności?

Za pewne każdy z nas słyszał o takich dokumentach, są też sytuacje, kiedy nie musimy się nad tym zastanawiać, gdyż jest to oczywiste- na przykład w momencie, kiedy otwieramy sklep internetowy. Natomiast zdecydowanie najwięcej wątpliwości pojawia się w przypadku zwykłej strony typu wizytówka. W takich przypadkach dobrze jest zasięgnąć informacji osoby doświadczonej- przyda się więc pomoc adwokata. Szczegółowych informacji powinniśmy szukać pod adresem https://www.smr-law.at/pl/.

Regulamin- możliwość czy konieczność?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie o obowiązek posiadania regulaminu należy przede wszystkim zapoznać się z ustawą o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 roku. Czytając ten dokument można odnieść wrażenie, że nie wymusza on obowiązkowego posiadania na stronie regulaminu i tak też jest w rzeczywistości. Jednakże to, co możemy tam znaleźć nakłada na przedsiębiorców liczne obowiązki informacyjne, na przykład te związane już z samym prezentowaniem użytkownikom oferty usług za pośrednictwem strony. Jeśli więc przedsiębiorca świadczy usługi użytkownikowi drogą elektroniczną, musi zawrzeć na stronie szereg wymaganych informacji, a najwygodniej i najbardziej praktycznie jest to zrobić poprzez regulamin na stronie internetowej. Najlepiej, aby taki dokument znajdował się w osobnej zakładce na stronie. Stworzenie takiego regulaminu może wcale nie być takie proste. Dlatego warto zwrócić się o pomoc do jakiejś kancelarii prawniczej, która specjalizuje się w tego typu zleceniach. Doświadczony prawnik może za nas stworzyć odpowiedni dokument lub też może sprawdzić ten, który sami ułożyliśmy pod kątem obowiązujących przepisów prawa.

Co z polityką prywatności?

Drugim istotnym dokumentem jest polityka prywatności. Powinna ona znaleźć się na stronie w momencie, jeśli jej właściciel w jakikolwiek sposób zbiera dane o użytkownikach, a w praktyce dokonuje się to już nawet poprzez podpięcie pod stronę najprostszego narzędzia analitycznego. W polityce prywatności trzeba zawrzeć informacje o tym, kto jest administratorem gromadzonych danych, jakie są to dane, w jakim celu się je gromadzi, a także w jaki sposób się je zabezpiecza. Najlepiej, aby polityka prywatności również została umieszczona w osobnej zakładce. Osoby wchodzące na stronę muszą zostać poinformowane o tym, że za pośrednictwem strony zbierane są dane i muszą wyrazić na to zgodę.

 

Regulamin- czy to obowiązkowy element strony?
Przewiń do góry