Sklep internetowy- jak można szybko z nim wystartować?

sklep internetowy

Wydaje się, że założenie sklepu internetowego jest znacznie prostsze od jego odpowiednika stacjonarnego. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że zawsze wymaga to sporego nakładu pracy. Różnica jest na pewno taka, że w przypadku sklepów stacjonarnych nie trzeba fotografować i opisywać każdej rzeczy z osobna. Istnieje przynajmniej kilka możliwości posiadania takiego sklepu. Zazwyczaj jednak takich rozwiązań nie projektuje się od zera pisząc dedykowane oprogramowanie- można skorzystać z tego, co już zostało stworzone. W jaki sposób taki sklep stworzyć, jakie zadania trzeba wykonać w pierwszej kolejności i o co trzeba się zatroszczyć, aby szybko wystartować z ofertą?

Własny sklep na oprogramowaniu open source

Istnieją rozwiązania darmowe, które można zainstalować na serwerze, a następnie dostosować do swoich wymagań, na przykład pod względem grafiki. Trzeba więc zacząć od wykupienia domeny, a także hostingu, a dysponując już serwerem- trzeba zainstalować na nim silnik i szablon takiego sklepu, na przykład korzystając z oprogramowania Presta Shop. Wymaga to pewnych umiejętności informatycznych, ale dzięki takiemu działaniu nie trzeba ponosić miesięcznych opłat związanych z korzystaniem z samego oprogramowania sklepu. Największym kosztem będzie więc koszt serwera- odpowiednio dużego konta hostingowego, które udźwignie naszą bazę produktów oraz ruch na stronie sklepu. Zastanawiając się, jak założyć sklep internetowy, można pokusić się właśnie o takie oprogramowanie, które wielokrotnie zostało sprawdzone w praktyce i które daje spore możliwości dostosowania kodu do własnych potrzeb i oczekiwań. Nie jest to jednak rozwiązanie najprostsze, chociaż często praktykowane.

Wykupywanie sklepu w ramach platformy

Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie z platform, które oferują posiadanie sklepu w ramach abonamentu, a w skład tej usługi już wchodzi zarówno domena jak i hosting. Zazwyczaj konieczne jest wybranie jednego z pakietów związanych z takim sklepem- na start można wybrać pakiet najbardziej podstawowy, który umożliwi nam szybki rozruch i dodawanie pierwszych produktów do bazy. Wygląd sklepu można spersonalizować według własnych preferencji, ale w ramach oferowanych szablonów. Posiadanie sklepu wiąże się z koniecznością uiszczania comiesięcznych opłat. Dość szybko można taki sklep otworzyć, ale jeśli coś nie pójdzie po naszej myśli- może go też szybko zamknąć. Jest to rozwiązanie na start praktycznie dla każdego- nie trzeba posiadać żadnych zaawansowanych umiejętności programistycznych.

O co na pewno trzeba będzie jeszcze zadbać?

Na pewno przy obu rozwiązaniach trzeba będzie poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie szaty graficznej sklepu tak, aby mógł on czymś się wyróżniać na tle konkurencji i być atrakcyjnym wizualnie dla odbiorców. Nie bez znaczenia jest też warstwa tekstowa, ale zdecydowanie najwięcej pracy czeka nas przy okazji dodawania produktów, wykonywania ich zdjęć, a także przygotowywania ich wyczerpujących opisów. Są to jednak ważne aspekty, z którymi to klient ma bezpośrednią styczność i które najmocniej wpływają na zakup. Pamiętajmy także o tym, że każdy sklep internetowy powinien posiadać takie obowiązkowe dokumenty jak regulamin, a także politykę prywatności. Zasady sprzedaży towarów oraz koszty wysyłki muszą zostać jasno sprecyzowane, tak jak i cały proces reklamacji.

Sklep internetowy- jak można szybko z nim wystartować?
Przewiń do góry