Wiedza przydatna początkującemu przedsiębiorcy

Planując założenie własnego biznesu dobrze jest nie tylko znaleźć ciekawy pomysł, zdecydować się na formę prawną czy zarejestrować firmę. Dobrze jest także zorientować się w kwestiach rachunkowych i podatkowych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Znajomość przepisów prawa w tych kwestiach może znacznie ułatwić prowadzenie biznesu i sprawić, że przedsiębiorca będzie świadomie korzystał z przysługujących mu praw.

Dobrze jest także zatroszczyć się o profesjonalną obsługę firmy w kwestiach takich jak: obsługa prawna, księgowa, czy podatkowa. Sprawdzonych doradców podatkowych można spotkać na – https://bttp.pl.

 

Forma prawna

Rozpoczynając działania związane z założeniem własnej firmy należy podjąć decyzje o formie prawnej jaką przyjmie nowo zakładany biznes. W prawie polskim istnieje wiele form prawnych, na które mogą zdecydować się biznesmeni, warto wspomnieć tutaj choćby o jednoosobowej działalności gospodarczej, spółce cywilnej, spółce jawnej, spółce partnerskiej, spółce komandytowej, spółce komandytowo – akcyjnej, spółce akcyjnej czy jednej z najpopularniejszych w naszym kraju – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W zależności od tego na jaką formę prawną zdecyduje się przedsiębiorca będą na nim ciążyły inne obowiązki, ale też będzie miał pewne przywileje związane z wybraną przez siebie formą prawną. Dobrze jest też skonsultować swój wybór z księgową czy prawnikiem, którzy mogą udzielić porady, co będzie korzystniejsze dla zakładanej firmy.

 

Rejestracja firmy

W zależności od wybranej formy prawnej inne będą także obowiązki związane z jej rejestracją. Osoby, które zdecydują się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną powinny ten fakt zgłosić w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zaś pozostałe formy prawne powinny zostać zgłoszone do Krajowego Rejestru Sądowego. Ponadto w przypadku większości spółek należy sporządzić umowę spółki potwierdzoną notarialnie. Wyjątkiem jest tutaj spółka cywilna, której zawarcie nie wymaga umowy potwierdzonej przez notariusza.

 

Zgłoszenie do ZUS i US

Każda powstająca firma musi zostać zgłoszona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz do Urzędu Skarbowego.  W przypadku tego drugiego zgłoszenia wymagane będzie podanie konta firmowego, dlatego też przed założeniem firmy konieczne może okazać się wizyta w banku. Zgłaszając firmę do Urzędu Skarbowego konieczny stanie się też wybór sposobu i formy rozliczenia z fiskusem, w tym względzie dobrze będzie poradzić się księgowej.

 

Odsłony: 614

Wydarzenia marketingowe

14 czerwca 2017 - SEMKRK #6 BIG -  Kraków, Stara Zajezdnia. Start: godz. 16:00. Cena biletów: 199,00 zł.

13-14 września 2017 - Festiwal Marketingu - Warszawa, EXPO XXI, rejestracja bezpłatna